Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /customers/b/4/a/irncy.com/httpd.www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /customers/b/4/a/irncy.com/httpd.www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2738 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /customers/b/4/a/irncy.com/httpd.www/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3679 Warning: Creating default object from empty value in /customers/b/4/a/irncy.com/httpd.www/wp-content/themes/enfold/config-templatebuilder/avia-shortcodes/slideshow_layerslider/slideshow_layerslider.php on line 28 IRNCY- ضوابط اعطای مجوز مهاجرت در فرآیند تسریع شده

ضوابط اعطای مجوز مهاجرت در فرآیند تسریع شده


ضوابط اعطای مجوز مهاجرت (اقامت دائم) در فرآیند تسریع شده به متقاضیان از کشورهای ثالث از طریق سرمایه گذاری در قبرس نسخه دوم 22 فبریه 2016

1. چارچوب قانونی

1.1 متعاقب مقررات مندرج در بند (2)6 مربوط به مقررات مهاجرین خارجی، وزیر کشور به اتفاق شورای وزیران، تصمیم به صدور مجوز مهاجرت (اقامت دائم) برای متقاضیان کشور ثالث در مواردی گرفته است که شرایط ذیل اجرا گردد.

2. ضوابط مالی و سرمایه گذاری

2.1 متقاضی باید مبلغ 30 هزار یورو در یک حساب سپرده به مدت حداقل سه سال ، سپرده گذاری ثابت کرده باشد. باید ثابت شود که این مبلغ از خارج از کشور به قبرس انتقال یافته است.


2.2 متقاضی باید ثابت کند که درآمد سالانه تضمین شده حداقل 30،000 یورو را در اختیار دارد. درآمد سالانه متقاضی برای هر فرد وابسته از خانواده اش (همسر و فرزند) به مبلغ 5000 یورو و برای هر والدین یا والدین همسر، 8 هزار یورو افزایش می یابد. این درآمد باید از خارج از قبرس حاصل شود و می تواند شامل حقوق استخدامی، حقوق بازنشستگی، سود سهام، سپرده های ثابت و اجاره نامه و غیره باشد. برای محاسبه کل مبلغ درآمد سالانه، درآمد همسر را نیز می توان مورد توجه قرار داد.


2.3 متقاضی باید همراه با درخواست، سند مالکیت و یا قرارداد خرید ملک به نام خود و یا به نام همسرش که در اداره ثبت اسناد ثبت شده است، به ارزش حداقل 300.000 یورو (به علاوه مالیات افزوده بر ارزش) و رسید رسمی پرداخت حداقل 200.000 یورو (به علاوه مالیات افزوده بر ارزش) را بدون در نظر گرفتن تاریخ تحویل ملک خریداری شده، ارائه دهد.
مقادیر فوق باید ثابت شود که از خارج از کشور به قبرس انتقال یافته است.
لازم به ذکر است که خرید املاک و مستغلات حتی ممکن است زمانی که به نام یک شخص حقوقی (شرکت) انجام شده است پذیرفته شود، مشروط بر آنکه متقاضی و یا همسر وی تنها سهامداران یا صاحبان منافع و نهایی آن باشند، و این شخص حقوقی (شرکت) به طور قانونی در جمهوری قبرس یا سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا، تصدیق شده باشد.


2.4 برای اجرای این ماده قانونی، متقاضی می تواند تا دو واحد مسکونی (آپارتمان یا ویلا) را خریداری کند که می تواند مستقل باشد اما از یک شرکت سازنده خریداری شود، یا می تواند یک واحد مسکونی و فروشگاه با مساحت تا 100 متر مربع یا یک واحد مسکونی و اداری تا مساحت 250 متر مربع باشد. مشروط بر آنکه ارزش کل این املاک شرایط فوق را در پاراگراف 2.3 برآورده سازد. در مورد یک زن و شوهر(زوج)، این محدودیت ها برای زوج به کار می رود و نه برای هر یک از افراد مشمول. خرید مذکور باید در رابطه با اموالی (و ترکیب اموال فوق الذکر) باشد که برای اولین بار توسط شرکت سازنده فروخته شده است. در مورد خرید دو مسکن، هر دو باید توسط همان شرکت سازنده به فروش رسیده باشد. از تاریخ 7/05/2013 ، به منظور انجام این ماده قانون، درخواست های مربوط به املاک دسته دوم پذیرفته نخواهد شد. تأکید می گردد که قراردادهای خرید در رابطه با املاک دسته دوم که قبل از تاریخ 7/05/2013 در اداره ثبت اسناد رسماً ثبت شده اند (تاریخ ثبت قراردادهای خرید باید توسط اداره ثبت اسناد تأیید شود) می بایست برای اجرای این ماده قانون مورد قبول واقع شوند.
لازم به ذکر است که انتقال مالکیت ملک خریداری شده بدون جایگزینی فوری با ملک دیگر، همانطور که در بند2.3 توضیح داده شده، با همان ارزش یا ارزش بالاتر و مطابق با شرایط این پروسه (یعنی فروخته شده برای اولین بار توسط یک شرکت سازنده) منجر به لغو مجوز مهاجرت به موجب مقررات آئین نامه(2)6 مربوط به خارجیان و مهاجرت خواهد شد.

 

3. اشخاص وابسته


3.1 مجوز مهاجرت صادر شده، متقاضی، همسر و فرزندان زیر 18 سال را تحت پوشش قرار می دهد. دو مجوز مهاجرت مجزا به هرکدام از همسران ممکن است در صورت لزوم اعطا شود، مشروط بر آنکه بدون نیاز به همسر دیگر برای برآوردن ضوابط خرید ملک(یعنی درآمد سالانه تضمین شده و سپرده در یک موسسه مالی (بانک) در قبرس) یک درخواست جداگانه تسلیم شود و هزینه مربوطه پرداخت گردد. فرزندان زیر 18 سال ممکن است به عنوان اشخاص وابسته مشمول هر دو مجوز مهاجرت با پرداخت هزینه مربوطه شوند.
در صورت مرگ دارنده مجوز مهاجرت، مجوز مهاجرت متعاقب مقررات آئین نامه(2)6 برای مهاجرین خارجی، با ارائه درخواست و پرداخت هزینه مربوطه بدون نیاز به برآوردن معیارهای فوق توسط همسر، به وی(همسر) داده می شود.


3.2 فرزندان مجرد بین 18 تا 25 ساله که ثابت کنند دانشجوی دانشگاهی در خارج از قبرس با حداقل شش ماه دوره تحصیل باقیمانده از تاریخ ارائه درخواست هستند و همچنین به لحاظ مالی وابسته به متقاضی هستند، می توانند درخواست مجزا برای دریافت مجوز مهاجرت با پرداخت هزینه مربوطه را ارائه دهند. در چنین مواردی، پدر یا مادر و یا هر دو والدین با هم باید درآمد سالانه اضافی معادل 5000 یورو را برای هر فرزند وابسته ارائه دهند. لازم به ذکر است که هر یک از این فرزندان وابسته باید همراه با درخواست خود، تمامی اسناد تعیین شده در لیست مربوطه را ارائه دهند.
مجوز مذکور بعد از صدور همیشه معتبر خواهد ماند، حتی اگر سن دارندگان آنها از 25 سال بالاتر رود ، مجرد نمانند و یا پس از اتمام تحصیلات و کسب استقلال مالی از والدین. لازم به ذکر است که همسر آینده یا فرزندان زیر سن قانونی آنها نمی توانند به عنوان افراد وابسته در این مجوز لحاظ گردند.
اگر فرزندان بخواهند در دانشگاه در داخل جمهوری قبرس تحصیل کنند، باید از طریق دانشگاه، درخواستی را برای پذیرش اقامت موقت (ویزای دانشجویی) در جمهوری قبرس به عنوان دانشجو، مطابق با مقررات مربوطه (دستورالعمل اتحادیه اروپا) ارائه دهند. پس از اتمام تحصیلات در جمهوری قبرس، این فرزندان صرفنظر از سن خود، می توانند درخواست خود را برای دریافت مجوز مهاجرت (اقامت دائم) همانطور که در بالا توضیح داده شد ارائه دهند، با این شرط که والدین آنها فقط یک درآمد سالانه اضافی معادل 5000 یورو را برای هر یک از این فرزندان ارائه دهند.


3.3 مجوز مهاجرت را همچنین می توان به والدین و والدین همسر متقاضی یا والدین همسر دارنده مجوز مهاجرت (اقامت دائم) با ارائه درخواست و پرداخت هزینه مربوطه اعطا کرد ولیکن با شرایطی که متقاضی یا دارنده مجوز مهاجرت تنها یک درآمد سالانه اضافی 8.000 یورو را برای هر یک از این والدین وابسته ارائه کند. لازم به ذکر است که هر یک از این والدین وابسته می بایست با درخواست خود، تمامی مستندات مشخص شده در لیست مربوطه را ارائه دهند.


3.4 متقاضیانی که به آنها مجوز مهاجرت بدون رعایت شرایط مالکیت ملک در جمهوری قبرس اعطا شده( یعنی درآمد سالانه تضمین شده و سپرده در یک موسسه مالی) همسر، فرزند و والدین آن ها شامل این مجوز نمی باشند.

 

4. سرمایه گذاری مبلغ بالاتر برای مشمول ساختن فرزندانی که به لحاظ مالی وابسته نیستند


4.1 مجوز مهاجرت (اقامت دائم) را همچنین می توان به فرزندان متقاضی بالای سن 18 سال که به لحاظ مالی وابسته به متقاضی نیستند اعطا کرد، مشروط بر آنکه ارزش ملک خریداری شده به هر یک از این فرزندان حداقل 300.000 یورو (به علاوه مالیات افزوده بر ارزش )، همانطور که در بند 2.3 ذکر گردید، منتسب شود (به عنوان مثال در مواردی که متقاضی دارای یک فرزند 30 ساله باشد و مایل به اخذ مجوز مهاجرت باشد، متقاضی باید ملک را با ارزش 600 هزار یورو خریداری کند، اگر متقاضی دارای دو (2) فرزند بزرگسال باشد که به لحاظ مالی وابسته نیستند، او باید املاک و مستغلات به ارزش 900.000 یورو به بالا) را خریداری نماید. در چنین مواردی، باید تأیید پرداخت 66٪ از ارزش ملک به همراه درخواست (به عنوان مثال 400.000 یورو برای ملک با ارزش 600.000 یورو) تسلیم شود. لازم به ذکر است که خرید املاک و مستغلات باید تنها به نام یک یا به نام هر دو والدین یا صرفا به نام فرزند یا هر دو والدین و فرزند باشد.
به شرط آنکه در چنین مواردی هر فرزند باید مستندات لازم را با درخواست خود ارسال کند (برای مثال درآمد سالانه تضمین شده 30 هزار یورو، سپرده گذاری ثابت در یک موسسه مالی در قبرس به مبلغ 30 هزار یورو، برای مدت 3 سال).

 

 

5. ضوابط کیفی


5.1 متقاضی و همسر وی باید گواهی عدم سوء پیشینه را از کشور محل اقامت خود یا از قبرس در صورتی که ساکن جمهوری قبرس هستند ارائه کنند، و به طور کلی آنها نباید به هیچ وجه برای نظم و امنیت عمومی در قبرس، تهدید تلقی شوند.


5.2 متقاضی و همسر وی باید تأیید کنند که قصد ندارند در قبرس هرگونه حرفه و اشتغال استخدامی داشته باشند.
لازم به ذکر است که متقاضی و یا همسر وی می توانند سهامدار در یک شرکت ثبت شده در قبرس باشند و درآمد حاصل از سود سهام این شرکت در قبرس مانعی برای اخذ مجوز مهاجرت (اقامت دائم) تلقی نمی گردد.


5.3 دارنده مجوز مهاجرت با توجه به مقررات آئین نامه(2)6 مربوط به مهاجران خارجی، موظف است حداکثر ظرف مدت یک (1) سال از تاریخ صدور گواهی مجوز مهاجرت، اقامت در قبرس را اخذ نماید. در عین حال، دارنده این مجوز و همچنین اشخاص وابسته وی که مشمول مجوز او می باشند، متعهد می شوند که بیش از دو (2) سال در قبرس غیبت نداشته باشند. در غیر این صورت مجوز مهاجرت به طور خودکار طبق مقررات آئین نامه(3)6 و یا متعاقب مقررات آئین نامه(4)6 لغو می شود.


5.4 تمامی مستندات لازم که به درخواست مجوز مهاجرت پیوست می گردد، باید ترجمه شده رسمی و تایید شده به زبان یونانی یا انگلیسی باشند.

 

6. فرایند ارائه و بررسی درخواست ها


6.1 درخواست های ضمیمه شده به اسناد لازم، باید مستقیما به اداره ثبت احوال و مهاجرت1، شخصا یا از طریق نماینده مجاز ارسال شوند (شماره تلفن های مربوطه 403921-22 و 403943-22) مبلغ 500 یورو باید به همراه درخواست و مدارک در زمان ارائه پرداخت شود.


6.2 درخواست هایی که از طریق نمایندگان مجاز ارائه می شوند، باید ضمیمه یک وکالت نامه از سوی متقاضی همراه با جزئیات، آدرس کامل و شماره تماس نماینده، باشد.


6.3 درخواست باید توسط اداره ثبت احوال و مهاجرت طی مراحل گردیده و از طریق دبیرخانه دائمی وزارت کشور به وزیر کشور ارسال شود. مصاحبه با متقاضی تنها زمانی صورت می گیرد که از سوی وزیر کشور ضروری تلقی گردد.


6.4 وزارت کشور، متقاضی یا نماینده مجاز آن و اداره ثبت احوال و مهاجرت را راجع به تصمیم وزیر کشور، اطلاع رسانی می کند.

 

7. برنامه زمانی جهت صدور مجوز مهاجرت:


تأکید می گردد در صورتی که ضوابط این ماده قانون برآورده شود و هیچ دلیلی در ارتباط با سابقه کیفری متقاضی یا در ارتباط با نظم عمومی و مسائل امنیتی عمومی وجود نداشته باشد، درخواست باید توسط وزیر کشور قطعا با دید مثبت مورد بررسی قرار گیرد و مجوز مهاجرت صادر گردد.
تخمین زده می شود که فرایند تشریح شده در بیانیه این ماده قانون جهت بررسی درخواست، نباید از دو (2) ماه از تاریخ ارائه درخواست کامل، تجاوز کند.

 

8. فرم های درخواست


فرم های ذیل به صورت الکترونیکی در دسترس هستند:
– فرم درخواست(MIP1)
– چک لیست اسناد ارائه شده با درخواست
– چک لیست اسناد ارائه شده با درخواست مربوط به فرزندان بزرگسال بالای 18 سال
– چک لیست اسناد ارائه شده با درخواست مربوط به والدین متقاضی
– استشهادنامه یا بیانیه رسمی مربوط به درآمد سالانه متقاضی با سایر مدارک لازم
– اظهارنامه رسمی متقاضی و همسر وی که در قبرس قصد اشتغال (استخدام) را ندارند.

 

اشتراک در خبرنامه ما