چشم اندازهای سرمایه گذاری در قبرس

قبرس از نظر استراتژیکی در مسیر سه قاره قرار گرفته، و اکنون خود را به دروازه تجاری بین اروپا، آسیا، خاور میانه و آفریقا ارتقا داده است، و سود دهی آن نشأت گرفته از جمعیت تحصیل‌کرده و مسلط به زبان انگلیسی، و عضویت آن در اتحادیه اروپا و زیر ساخت‌های مخابرات و تکنولوژی می‌باشد که سرمایه‌ها و تجار بین‌المللی را به خود جلب کرده، خصوصاً در بخش خدمات از قبیل بانکداری، بیمه، سرمایه، تبادلات بازرگانی خارجی، مشاوره، آموزش و پژوهش، مستغلات، تندرستی، خدمات مدیریت دریایی، گردشگری و تشکیل شرکت‌ها. موقعيت جغرافيايی اين كشور که بین سه قاره آسيا‌، آفريقا و اروپا است برتری خاصی را برای رشد اقتصاد قبرس مبتنی بر خدمات بویژه در بخش توریسم و نیز صادرات مجدد فراهم کرده است.


قبرس شاید کوچکترین اقتصاد اتحادیه اروپا باشد، اما اقتصاد بازار آزاد آن توانسته با وجود چالش‌های بین‌المللی، چشم‌اندازی مثبت از خود نشان دهد. بر اساس رتبه‌بندی بانک جهانی که قبرس را به عنوان کشوری با درآمد‌های بالا مطرح کرده است، بخش ارزشمند خدمات، شامل گردشگری، خدمات مالی و مستغلات، کمتر از ۷۳ درصد از درآمد ملی این جزیره را تشکیل می‌دهند. در سال ۲۰۰۴ قبرس به اتحادیه اروپا پیوست و یورو را به عنوان پول ملی خود در ۲۰۰۸ قبول کرد و در فهرست بانک جهانی به عنوان یکی از سی و یک اقتصاد پیش رفته‌ دنیا در ۲۰۱۱ از قبرس یاد شده است.

عملکرد مالی:
رکود اقتصادی در ۲۰۰۹ به این معنا بود که کسری بودجه دولت افزایش یافت و به ۶/۱ درصد درآمد ناخص ملی رسید، در حالی که دولت در سال ۲۰۰۸، ۰/۹ درصد مازاد بودجه داشته است. اما رشد جزیی صورت گرفته کسری بودجه را کمتر کرد و به ۶/۳ درصد درآمد ناخالص ملی در سال ۲۰۱۰ رساند، ولی رکود دوباره در سال ۲۰۱۱ کسری بودجه را به ۶/۳ رساند. بدهی دولت هم همچنین افزایش یافت و از ۴۸/۴ درصد در سال ۲۰۰۸، به ۷۱/۶ درصد در ۲۰۱۱ رسید. در اواخر ۲۰۱۱ دولت اقدام به طرح‌هایی نمود تا کسری بودجه را به زیر ۳ درصد برساند، که شامل افزایش مالیات بر ارزش افزوده از ۱۵ درصد به ۱۷ درصد از مارچ ۲۰۱۲ می‌باشد، به علاوه ثابت نگاه داشتن حقوق کارکنان دولت به مدت دو سال. انتظار می‌رود که این اصلاحات ساختاری، بودجه عمومی را در دراز مدت در مسیری ثابت نگاه داشته و در عین حال باعث بهبود رقابتی بودن شود.

تورم:

تورم از ۰/۳ درصد در سال ۲۰۰۹ به ۲/۴ درصد در ۲۰۱۰ به علت افزایش قیمت جهانی نفت که قبرس شدیداً به آن وابسته است رسید. افزایش تعرفه‌های برق و گمرکی هم میانگین تورم را در ۲۰۱۱ به ۳/۳ رساند، در حالی که کاهش قیمت نفت به کاهش تورم کمک کرد و آن را به ۲/۹ درصد در اواسط ۲۰۱۲ تنزل داد.

شتغال:
کاهش رشد اقتصادی به ناچار بر روی اشتغال مؤثر بوده، که رقم بیکاری را از ۳/۹ درصد در سال ۲۰۰۷ به ۵/۳ درصد در سال ۲۰۰۷ و سپس به ۵/۳ درصد در ۲۰۰۹ و بعد از آن به ۶/۲ درصد در ۲۰۱۰ و ۷/۷ درصد در ۲۰۱۱ رساند. درآمد سرانه هر نفر به طور متوسط و بر حسب قدرت خرید، ۹۲ درصد میانگین اتحادیه اروپا در ۲۰۱۱ می‌باشد، و بر اساس آمار یورو است – این رقم کمتر از تخمین قبلی بوده است زیرا که سرشماری که در اواخر سال ۲۰۱۱ صورت گرفت نشان داد که جمعیت واقعی ۷ درصد از برآورد قبلی بیشتر می‌باشد. با این وجود، مردمان قبرس در زمره مرفه‌ترین مردمان در منطقه مدیترانه محسوب می‌شوند و درآمد ناخالص ملی سرانه هر نفر هم حدود ۲۰،۶۰۰ یورو است.

چالش‌های اقتصادی:
کشف گاز طبیعی در آب‌های قبرس اقتصاد قبرس را بهبود خواهد بخشید. در کوتاه مدت، تولید برق با استفاده از گاز تأثیر مثبتی بر قیمت برق خواهد گذاشت، در حالی که در دراز مدت، قبرس می‌تواند به درآمد صادرات گاز امیدوار باشد. در ضمن، اصلاح بخش دولتی قبرس چالشی برای اقتصاد و ورود به EFSF (توازن مالی اروپا) به همراه خواهد داشت. EFSF باید هزینه بالای دستمزدهای خدمات دولتی و بازنشستگی را اصلاح نماید، که در دراز مدت دوام نخواهد داشت. بحران اقتصادی بانک‌های یونان آن‌ها را ناگزیر کرده تا به کمک‌های مالی دولت نیازمند شوند. با وجود این چالش‌ها، انعطاف‌پذیری اقتصاد قبرس با این حقیقت که خدمات حرفه‌ای و بخش مالی و بیمه دائماً در این دوران سخت رشد داشته‌اند به اثبات می‌رسد، و رشد این بخش‌ها هر سال ۳/۹ درصد بوده و در اوایل ۲۰۱۲ به ۳/۶ درصد رسید.

قبرس، دريچه اى به جهان امروز


در دنیای امروز میتوان گفت که یکی از علل اصـلی مهـاجرت هـا ، شکسـت جوامـع در برآوردن نیازها و آرزوهاي شهروندانشان است. میل به پیشرفت و دسـتیابی بـه امـور ارزشـمند، انسان را به جستجوی فرصتهایی فراتر از امکانات موجود ترغیب میکند. پدیـده مهـاجرت، مسـاله اي جهانی است و ایران هم (خصوصـاً در مهاجرت قشـر جـوان)، از این قاعده مستثنی نیست. در سالهای اخیر نقش انگیزه های اقتصادی، اجتماعی و زیستی پر رنگ تر از عوامل سیاسی موجب مهاجرت ایرانیان شده است. گذشته از وضعیت سیاسی کشور ، بحران های اقتصادی، ارزی، تورم های افسارگسیخته، عدم اطمینان از سیاستهای دولتی ، بی ثباتی در بازار ،کسادی تجارتها و کسب و کارها ،همچنین بحران آب و آلودگی هوا و ریزگردها ، فقر ، فساد و نا امنی ناشی از مشکلات ، کیفیت زندگی مردم ایران را به شدت تنزل داده است.


نا امیدی از بهبود شرایط اقتصادی، بی ارزش شدن ریال در نتیجه بی ارزش شدن سرمایه ها و همچنین عدم اعتبار گذرنامه ایرانی ، سایه سنگین ترس از حمله خارجی و یا حتی درگیری های داخلی، موجب گشته تا افراد فکر حرکت به مکان های دیگر را در سر بپرورانند.
در این مسیر افراد به دنبال مقاصدی هستند که بتوانند به عنوان یک خانواده نیازشان به امنیت ، آرامش ، دسترسی به سطح مطلوب خدمات درمانی و آموزشی را تامین کنند و یا به عنوان یک صاحب تجارت با تبدیل شدن به شهروند جهانی، آزادانه سرمایه خود را به حرکت درآورند و یا در پی بی ثباتی ها و افت ارزش سرمایه ، با انتقال آن ،در حفظ و حراست از دارایی های خود بکوشند.
انتخاب صحیح مقصد می تواند پلی باشد به تمامی آنچه که مورد نیاز فرد است. مقصدی امن با موقعیت جغرافیایی مطلوب، خدمات درمانی مناسب، نظام آموزشی صحیح جهت ایجاد انگیزه و تشویق فرزندان و حمایت از آنها، آب و هوایی مناسب، محیط زندگی پاکیزه، بدون تنش های اجتماعی، دارای اقتصادی قوی، ثبات سیاسی، کیفیت بالای زندگی، میزان پایین فقر، فساد و جرائم، به دور از خطر حمله های خارجی و یا درگیری های داخلی ، از همه مهمتر نرخ پایین مالیات ، سرعت و سهولت در دریافت شهروندی و یا تابعیت، در پروسه ای با حداقل کاغذ بازی های اداری و حداکثر مزایا به معنی دسترسی آسان به اقصی نقاط جهان با امکان زندگی، تحصیل و تجارت آزادانه.

برخی از مزایای قبرس به عنوان مکانی برای زندگی و سرمایه گذاری


مسافرت بدونِ ویزا
قبرس یک کشور عضو اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۴ است و دارای سیستم قوی حقوقی و مالیاتی، و همچنین بیش از ۳۰ سال تجربه به عنوان یک مرکز تجارت بین المللی، با متخصصان مجرب و زیرساخت های پیچیده و مدرن است.
جزیره ای در قلب دریای مدیترانه ، به اندازه کافی بزرگ که می شود نام کشوری مستقل بر آن نهاد و در همان زمان، به اندازه کافی کوچک که می تواند به عنوان مکانی ایده آل برای تشکیل خانواده در محیطی امن و بی سر و صدا در نظر گرفته شود. جزیره ای که برخوردار از بیش از 300 روز آفتابی در سال، با زمستان ملایم و بیشترین تعداد سواحل دارای پرچم آبی در خطوط ساحلی در جهان!
یک کشور مستقل اروپایی با میراث فرهنگی بسیار غنی که در طول قرن ها آن را به دست آورده است و به ارائه سطحی بی نظیر از کیفیت زندگی می پردازد.
تحولات سیاسی و اجتماعی اخیر در شرق حوزه مدیترانه ، که منطقه وسیعی از خاور میانه را درگیر ساخته ، در ترکیب با عدم ثبات سیاسی و اقتصادی در منطقه ، نه تنها موجب ارتقاء جایگاه استراتژیک و نقش ژئوپولتیک قبرس در این بخش از جهان شده است بلکه قبرس را به نمادی از امنیت و ثبات در مرز شرقی اروپا تبدیل نموده است.
در نتیجه ، اتخاذ به موقع برنامه “شهروندی توسط سرمایه گذاری” و برنامه ” اقامت دائم ” در طول اندک زمان که در چند سال گذشته توسط قبرس تصویب شده قبرس را برای بسیاری از تجار و سرمایه گذاران از سراسر جهان، به محلی برای سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار خود در قبرس و خانواده های آنان که تصمیم به زندگی در آنجا دارند تبدیل نموده است.


چشم انداز سرمایه گذاری در قبرس
بازار قبرس باز و آزاد و اقتصاد آن مبتنی بر خدمات میباشد، انعطاف پذیری اقتصاد و عملکرد موفق آن در طول دوران به اثبات رسیده است. گرچه اقتصاد قبرس هم تحت تأثیر بحرانهای مالی جهانی قرار گرفته، اما این ضربه به وسیله موفقیت آن در صنعت گردشگری، املاک و بخش خدمات جبران گشته است. اقدامات دولت برای سرمایه گذاری بر روی اقتصاد و ارتقا بخشهای اقتصاد، و فرصت های زیادی که استخراج گاز طبیعی به همراه خواهد داشت، چشم انداز آینده را امیدوار کننده میکند. بازارهای عمده قبرس که بریتانیا و روسیه میباشند رو به بهبود بوده، و قبرس در شرایط مناسبی قرار گرفته تا به دوران شکوفایی خود باز گردد.
دولت قبرس بمنظور جذب هرچه بیشتر سرمایه های خارجی، نرخ مالیات شرکت ها را نسبت به دیگر کشورهای اروپایی در پایین ترین مقدار ممکن قرار داده است. این کار دولت قبرس به همراه بهره بردن از مزیت های عضویت در اتحادیه اروپا و همچنین امنیت بالا و ثبات سیاسی، منجر به رجوع بسیاری از شرکت های اروپایی و خصوصا انگلیسی به این کشور جهت فرار از پرداخت مالیات های گزاف شده است. با این کار این شرکت ها حاضر شده اند به عنوان یک شرکت قبرسی به ادامه فعالیت های خود بپردازند. بعلاوه به دلیل برخورداری این کشور از آب و هوای خوب، در سالیان قبل افراد زیادی از کشور روسیه به قبرس آمده و به سرمایه گذاری در این کشور مشغول شده اند.
قبرس از نظر استراتژیکی در مسیر سه قاره قرار گرفته، و اکنون خود را به دروازه تجاری بین اروپا، آسیا، خاور میانه و آفریقا ارتقا داده است، و رشد آن نشأت گرفته از جمعیت تحصیل کرده و مسلط به زبان انگلیسی، و عضویت آن در اتحادیه اروپا و زیر ساختهای مخابرات و تکنولوژی میباشد که سرمایه ها و تجار بین المللی را به خود جلب کرده، خصوصاً در بخش خدمات از قبیل بانکداری، بیمه، سرمایه، تبادلات بازرگانی خارجی، مشاوره، آموزش و پژوهش، مستغلات، تندرستی، خدمات مدیریت دریایی، گردشگری و تشکیل شرکتها. موقعیت جغرافیایی این کشور که بین سه قاره آسیا‌، آفریقا و اروپا است برتری خاصی را برای رشد اقتصاد قبرس مبتنی بر خدمات بویژه در بخش توریسم و نیز صادرات مجدد فراهم کرده است.
قبرس شاید از اقتصادهای کوچک اتحادیه اروپا باشد، اما اقتصاد بازار آزاد آن توانسته با وجود چالشهای بین المللی، چشم‌ اندازی مثبت از خود نشان دهد. بر اساس رتبه بندی بانک جهانی که قبرس را به عنوان کشوری با درآمدهای بالا مطرح کرده است، بخش ارزشمند خدمات، شامل گردشگری، خدمات مالی و مستغلات، کمتر از ۷۳ درصد از درآمد ملی این جزیره را تشکیل میدهند. در سال ۲۰۰۴ قبرس به اتحادیه اروپا پیوست و یورو را به عنوان پول ملی خود در ۲۰۰۸ قبول کرد و در فهرست بانک جهانی به عنوان یکی از سی و یک اقتصاد پیش رفته‌ دنیا از قبرس یاد شده است.

سرمایه گذاری در املاک قبرس و بازگشت سرمایه


جمعیت جهان به سرعت رو به رشد است و نتیجتاً تقاضا برای زمین هم رو به تزاید می‌باشد. زمین منبعی محدود بوده و قیمت آن هم دائماً رو به افزایش است. افزایش قیمت در سال‌های اخیر به علت تورم، و بی ثباتی سیستم‌های مالی و سیاست‌های پولی اقتصاد کشورهای پیشرفته به شدت افزایش یافته، و در نتیجه سرمایه‌گذاری در دارایی‌های غیر منقول به طور جدی مورد توجه قرار گرفته است. پیشرفت و توسعه چشم‌گیر در فن‌آوری و ارتباطات، حمل و نقل، و تجارت بین‌الملل موجب گشته تا سرمایه‌گذاری در این بخش نسبت به گذشته سهل‌تر شده و دسترسی به این امر ساده‌تر گردد. حتی اگر کاهشی هم در کوتاه مدت در ارزش ملک صورت گیرد، قیمت‌ها همیشه در طی دوران و در بلند مدت روندی صعودی داشته‌اند. وابستگی انسان به زمین ریشه در دوران کهن دارد و به راحتی می‌توان درک نمود که چرا زمین همیشه متاعی با ارزش بوده، و ارتباط نزدیک با ثبات اجتماعی و اقتصادی داشته و موجب پیشرفت شده است، و از این روست که همیشه سیستم‌های حقوقی در طی تاریخ تلاش نموده تا قوانینی مستحکم برای مالکیت و تملک دارایی‌های غیر منقول وضع نمایند. قبرس هم مجزا از این چشم‌انداز جهانی نیست. تحولات اخیر اقتصادی و اجتماعی که در طی سال‌های اخیر صورت گرفته‌اند، توام با صنعتی شدن، توسعه و به کارگیری روش‌های مدرن کشت و زرع و فقدان (اقلاً تا سال‌های اخیر) راه‌های دیگر سرمایه‌گذاری، موجب گشته تا سرمایه‌ها چه از داخل و چه از خارج به سمت خرید ملک هدایت شوند. این هدایت سرمایه بعد از اول ماه می سال 2004 بعد از عضویت قبرس در اتحادیه اروپا شدت بیشتری گرفت. حال که قبرس یورو را به عنوان پول ملی خود قبول کرده، خرید وفروش ملک نسبت به قبل سهولت بیشتری پیدا کرده، و تقاضا هم نتیجتاً افزایش یافته است. این روند موجب گشته تا یک چهارچوب حقوقی برپا شود، که موجب خواهد شد تا قبرس در بازار بین‌المللی ملک سهیم شده، و در عین حال منافع اجتماعی، اقتصادی، کشاورزی و صنعتی مردمان این جزیره نیزحفظ شود. قبرس کلاً توانسته تعادلی منطقی بین این اهداف ناهماهنگ ایجاد کند. قبرس با وجود تاریخ پر طلاطمش، توانسته یک سیستم حقوقی مستحکم برای تملک دارایی‌های غیر منقول وضع کند که قادر است در کارایی با سیستم‌های مشابه در کشورهای پیشرفته برابری کند. قوانین این سیستم حقوقی دائماً اصلاح شده تا بتوانند جوابگوی تقاضاهای روزمره بوده و تعادلی بین منافع متضاد در این بخش حیاتی اقتصاد برقرار کنند.قرار گرفتن قبرس در شرق مدیترانه و در مسیر، اروپا، آسیا، خاور میانه و آفریقا، و سیستم مستحکم و شفاف حقوقی، توام با عضویت آن در اتحادیه اروپا، امکانات مدرن آموزشی و تحصیل، بهداشت و پزشکی و درمانی، زیر ساخت‌های ممتاز همراه با سیستم مخابراتی کارآمد با تمامی نقاط جهان، هزینه نسبتاً کم زندگی، آب و هوایی ایده‌آل، امنیت بالای اجتماعی و مردمانی مهربان و مهمان نواز، مزایایی هستند که سرمایه‌گذاران خارجی را به قبرس جذب کرده‌اند.

اشتراک در خبرنامه ما